LN – STANDARD NON-FLANGED, FLUSH MOUNT ISOLATOR | #LNE-1250-2000-2-6
LOADING IMAGES
LNE-1250-2000-2-6
Especificações técnicas
  • Material do o-ring: Silicone - FDA
  • Unidade de medida de comprimento: Inch
  • Diâmetro do eixo: 1.250
  • Diâmetro do orifício: 2.000
  • Material de vedação: Mineral Filled PTFE - FDA
  • Tipo de operação: Non-Flooded
  • Velocidade máxima de superfície: up to 5000 ft/min, up to 25 m/sec
  • Tamanho do flange: No
  • Classificação de pressão: 0 psi
  • Movimento axial: 0.020 inch, 0.51 mm
  • Excentricidade: 0.020 inch, 0.51 mm
  • Temperatura operacional: -40 to 250 °F, -40 to 121 °C
  • Tipo de aplicação térmica: -40 to 250°C, -40 to 121°C
  • Unidade de medida: Length: inch
  • Diâmetro do eixo: 1.25
  • Diâmetro do orifício: 2
Informações do item
AVAILABILITY: Only a sampling of Parker's shaft and bore diameters are shown. We can manufacture virtually any size in standard shaft diameters ranging from 1/2” to 10” (12.7 mm to 250 mm). For a list of common sizes see Product Support tab.
PERFORMANCE ADVANTAGES
DESIGN
APPLICATIONS
Maximum internal pressure: 0 psi (0 bar)
The LN Profile shaft mounting positions and respective compatible lubrication types are:
• Horizontal Mounting: Compatible for grease, oil and dry
• Vertical Up Mounting: Not recommended. Consider LX Profile
• Vertical Down: Compatible for grease, and dry. Not compatible for oil
MATERIALS
Characteristics of the various PTFE materials offered:
• Temperature range: -40 to 250F (-40 to 121C)
• Higher temperature applications can be handled with alternate materials
• Low wear, low coefficient of friction. Superior for dynamic applications
• FDA compliant
• Anti-microbial
• USDA 3A Sanitary standards for food and dairy product contact
O-Rings: Come standard as FKM, but are also available in:
• NBR
• FDA silicone
• Fluorosilicone
• EPDM
• Aflas®
SIZE RANGE
Parker manufactures the LN Profile in standard shaft diameters ranging from 1/2” to 10” (12.7mm to 250mm). Because this is a precision machined seal, we can manufacture virtually any configuration.