High Pressure Inline Filter 100P Series | #100P210QBE2MF321
LOADING IMAGES
100P210QBE2MF321
Technical Specifications
  • Indicator Type: Electrical
  • Bypass Valve (psi): 100
  • Port Connection Type: 2 inch SAE flange, Code 62
  • Filter Element: 10Q Microglass
  • Flow Rate (gpm): 240
  • Seal Material: Nitrile
  • Options: None
  • Mounting Type: Inline
  • Pressure Rating: 6000 psi, 414 bar
  • Flow Rate: 920 L/min, 240 gal/min
  • Filter Element Type: 10Q Microglass, Cartridge
  • Seal Material: Nitrile
  • Bypass Valve Pressure Rating: 100 psi, 7 bar
  • Port Type: 2 inch SAE flange, Code 62
  • Indicator Type: Electrical
  • Indicator Pressure Setting: 75 psi, 5 bar
  • Options: None
  • Housing Material: Cast Iron/Steel
  • For Fluid Type: Mineral, Petroleum and Polyalphaolefin (PAO) based fluids
  • Maximum Operating Temperature: 212 °F, 100 °C
  • Weight: 104 lb, 47 kg
  • Compatible Element: 939066Q
Safety Warning
Item Information
The 100P Series is designed to meet the growing demand for high-pressure systems. Engineered to handle flow rates of up to 120 GPM/1000 LPM at 6000 psi/414 bar working pressure, Parker's 100P Filter Series are also ideal for systems where reverse flow can be expected, an optional integrated reverse flow valve avoids back wash of contamination.
Product Features:
• 100P design, only the bowl end-cap is removed on element change.
• An ideal solution where space is at a premium.
• The latest is Microglass technology
• Optional reverse flow valve to aloe reverse flow and prevent back wash
• Maximum pressure 6000 psi/414 bar. Maximum flow 210 gpm/455 lpm