PE Tubing | #EB-64-0500
LOADING IMAGES
EB-64-0500
PE Tubing | #EB-64-0500
Technical Specifications
  • Product Type: Fractional, UV Resistant
  • Standard Pack Qty (ft): 500
  • Color: Black
  • Nominal Outside Diameter: 3/8 inch
  • Product Type: UV Resistant, Fractional
  • Specifications Met: ASTM D1693, ASTM D1248
  • Application: Chemicals, Pneumatics, Fluid Transfer
  • Tube Inside Diameter: 0.25 inch, 6.4 mm
  • Tube Outside Diameter: 9.5 mm, 3/8 inch
  • Maximum Operating Pressure: 125 psi, 0.86 MPa, 8.6 bar
  • Minimum Burst Pressure: 500 psi, 34.5 bar
  • Maximum Operating Temperature: 150 °F, 66 °C
  • Minimum Operating Temperature: -80 °F, -62 °C
  • Minimum Bend Radius: 1-1/4 inch, 31.8 mm
  • Media: Air, Water (Potable Water), Water
  • Color: Black
  • Weight: 0.025 lb/ft, 0.037 kg/m
  • Cover Color: n/a
  • Tube Material: Polyethylene (PE)
  • Length per Package: 152 m, 500 ft
  • Cover Material: n/a
  • Size: 3/8 inch
chemicalComposition California Residents: Prop-65 Warning
Safety Warning
Item Information
Markets
• Water Market
• Food & Beverage
• Fluid Handling
• Industrial Pneumatics
• Chemical transfer
Features
• Made from 100% virgin resin material for long term strength
• ASTM D-1693 (10% IGEPAL) For excellent stress crack resistance maximizes the service life
• UV stabilized to reduce fading, cracking and loss of strength from sunlight
• Meets FDA, NSF-51 requirements for food contact applications and NSF-61 for potable water
Applications:
• Potable water
• Beverage dispensers
• Chemical transfer
• Low pressure pneumatics
Certifications/Compliance:
• FDA compliant for food contact
• ASTM D-1693 (10% IGEPAL) for stress crack resistance