Single-Axis Servo Drive/Controller - HIDRIVE Series [HID250] : 250A / 3*380-480VAC (180kVA) | #HIDX250DHIIP
LOADING IMAGES
HIDX250DHIIP
Single-Axis Servo Drive/Controller - HIDRIVE Series [HID250] : 250A / 3*380-480VAC (180kVA) | #HIDX250DHIIP OBSOLETE
Technical Specifications
  • Static Memory Option: No
  • UL Certification: No
  • Option Board (slot 2): I/O Expansion (8DI+8DO)
  • Option Board (slot 1): I/O Expansion (8DI+8DO)
  • Fieldbus Protocol: CANopen (DS402)
  • Additional Safety Option: None
  • Option Board (slot 3): Profibus DP Communications
  • Second Encoder Input Option: SinCos + Hall Sensor Signals
  • ATEX Rated: Yes
  • Brand: Parker
  • Product Type: Servo Drive
  • Drive Axis Type: Single Axis Technology
  • Product Series: HIDRIVE
  • Input Voltage: 3*400/480 VAC
  • Continuous Output Current Rating: 250 A
  • Compatible Motor Type: Brushless Servo, Direct Drive Servo, Induction
  • Communication Interface: RS232/RS485, CANopen, Profibus, Ethernet TCP/IP, EtherCAT
  • Operating Temperature: 0 to 45 °C, 32 to 113 °F
  • Specifications Met: CE (EMC & LVD), UL Listed, cUL Listed, RoHS Compliance, ATEX
Safety Warning
Item Information
HI-DRIVE is a fully digital servo drive/controller for brushless and asynchronous motor control, with output power ratings up to 310kVA and power supply options of 1/3*230VAC to 3*400/480VAC. HI-DRIVE is also able to control induction motors - its target market is where high precision, accuracy, performance, fieldbus connectivity and custom applications are required. HI-DRIVE features several built-in motion control functions, including current, torque and speed control, positioning with trapezoidal profiles, digital lock with variable ratio and phase correction, electronic cam, real-time mode, S-ramp positioning, homing functions and position capture.
An axis card with Power PC 400 MHz micro processor which is able to control up to 32 interpolated axes via CANopen DS402, further enhances the HI-DRIVE servo controller functionality. The HI-DRIVE series is suited to simple as well as extremely sophisticated applications such as printing machines, wood and metal working machines, feeders, palletizers, applications with different interpolated axes and robots.