Ermeto DIN Non return valves | #RHD42LOMDCF
LOADING IMAGES
RHD42LOMDCF
Click to View CAD Model
Parker non-return valves with nominal pressure ratings up to PN 420 bar offer a wide range of types, making them very flexible.
Technical Specifications
  • Product Type: Non return valve for 2 tubes
  • Product Series: Light
  • Nominal Inside Diameter: 29 mm
  • Connection 1 Type: 24° Cone end
  • Connection 1 Size: n/a
  • Connection 1 Tube Outside Diameter: 42 mm
  • Connection 2 Type: 24° Cone end
  • Connection 2 Size: n/a
  • Connection 2 Tube Outside Diameter: 42 mm
  • Flow Direction: n/a
  • Seal Material: n/a
  • Optional Accessories: n/a
  • Connection 3 Size: n/a
  • Connection 2 Type: EO 24° cone end
  • Connection 1 Type: EO 24° cone end
  • Maximum Operating Temperature: +120 °C
  • Maximum Flow Rate: n/a
  • Configuration: n/a
  • Minimum Operating Temperature: -40 °C
  • Mounting Type: Screw
  • Actuation Type: Mechanical
  • Maximum Operating Pressure: 250 bar
  • Connection 2 Size: 42 mm
  • Connection 1 Size: 42 mm
  • Cracking Pressure: 1 bar
  • Body Material: Steel
  • Flow Direction: n/a
  • Seal Material: NBR
  • Connection 3 Type: n/a
Safety Warning
Item Information