Sewer cleaning hose - ESH | #ESH250-16
LOADING IMAGES
ESH250-16
Parker High Pressure ESH Hoses are developed for High and Ultra High Pressure applications, combining excellent handling and long service life with superior safety standards. For working pressure up to 25 MPa.
Technical Specifications
  • Hose I.D. (mm): 25.4
  • Life Cycle: Active
  • Weight: 0.40 lb/ft, 0.60 kg/m
  • Industry: General Industrial
  • Hose Inner Tube Material: Polyethylene (PE)
  • Brand: Parker
  • Maximum Operating Temperature: 122 °F, 50 °C
  • Minimum Operating Temperature: 14 °F, -10 °C
  • Maximum Operating Pressure: 250 bar, 3625 psi, 25 MPa
  • Product Type: Water Blast Hose, Transfer Hose, Specialty Hose, Water Hose
  • Technology: Fluid & Gas Handling
  • Cover Material: Polyurethane
  • Design Factor: 2.5:1
  • Division: Polymer Hose Division Europe
  • Product Style: Sewer Cleaning Hose
  • Minimum Bend Radius: 150 mm, 5.906 inch
  • Media: Water
  • Compatible Fitting: ES Series
  • Inside Diameter: 1 inch, 25.4 mm
  • Application: Cleaning (Sewers)
  • Hose Reinforcement Material: 2 Braids of High Tensile Synthetic Fiber
  • Outside Diameter: 1.441 inch, 36.5 mm
Item Information
Markets:
• Industrial cleaning
Features/Benefits:
• Prefabricated assemblies and long service life
• Available as bulk hose on a drum
• Excellent operator safety as a result of highest quality standards which are met
• Design factor : 2.5:1
Applications:
• Hydrodynamic cleaning sewers
• For working pressure up to 25 MPa (3625 psi)
Technical Specifications:
• Core tube: Polythylene compound, grey
• Pressure reinforcement: Two braided layers of high tensile synthetic yarn
• Cover: Polyurethylane compound
• Standard colour: Yellow
• Temperature range: -10°C up to +50°C