Parker Tube Fitting, NPT Male Connector - A-LOK Series | #M12MSC1/2N-316-OXY
LOADING IMAGES
M12MSC1/2N-316-OXY
Click to View CAD Model
316 Stainless Steel NPT Male Connector Parker tube Fittings, A-LOK® Series 12 MM Tube OD x 1/2" NPT are designed for leak-free connections in process instrumentation and industrial applications.
Technical Specifications
  • Specifications Met: n/a
  • Materials of Construction: Stainless Steel AISI 316
  • Connection Thread Size: 1/2" NPT
  • Additional Options: Oxygen Cleaning
  • Tube Outside Diameter: 12 mm (O.D.)
  • Brand: A-LOK
  • Configuration: Tube to Pipe (Male Pipe)
  • Product Style: Male National Pipe Tapered (NPT) Connector
  • Shape: Straight
  • Operating Pressure: 200 to 430 bar
  • Minimum Operating Temperature: -255 °C
  • Maximum Operating Temperature: 649 °C
  • Length: 49 mm