Hollow-D Shape Electrically Conductive Extruded Elastomer Gaskets | #10-05-6394-S6305
LOADING IMAGES
10-05-6394-S6305 10-05-6394-S6305
Click to View CAD Model
Parker Chomerics D Shape Electrically Conductive Elastomer Extruded Gaskets are available in various CHO-SEAL® materials. This item is sold as cord stock and quote cart quantity is in 1-foot (305 mm) increments.
Technical Specifications
  • Adhesive Type: None
  • Nominal Dimension C: 0.065 in / 1.65 mm
  • Nominal Dimension A: 0.250 in / 6.35 mm
  • Nominal Dimension B: 0.250 in / 6.35 mm
  • Seal Material: CHO-SEAL S6305
  • Specific Gravity: 2
  • Noise Shielding Level: 100 dB @ 2 GHz
  • Durometer: 65 Shore A
  • Maximum Operating Temperature: 150 °C
  • Thermal Conductivity: 0.8 W/m-K
  • Shape: Hollow-D
  • Product Type: Extruded
  • Filler Material: Nickel-Graphite
  • Tensile Strength: 200 psi, 1.38 MPa
  • Elastomer: Silicone
Safety Warning
Item Information
This item is sold as cord stock and quote cart quantity is in 1-foot (305 mm) increments.
Standard Extruded Materials:
•CHO-SEAL 6502 (nickel-aluminum filled silicone)
•CHO-SEAL 6503 (nickel-aluminum filled fluorosilicone)
•CHO-SEAL 1298 (silver-aluminum filled fluorosilicone)
•CHO-SEAL 1285 (silver-aluminum filled silicone)
•CHO-SEAL 1287 (silver-aluminum filled fluorosilicone)
•CHO-SEAL 1215 (silver-copper filled silicone)
•CHO-SEAL 1217 (silver-copper filled fluorosilicone)
•CHO-SEAL S6305 (nickel-graphite filled silicone) UL 94 V-0
•CHO-SEAL 6308 (nickel-graphite filled silicone)
•CHO-SEAL 6370 (nickel-graphite filled silicone) UL 94 V-0
•CHO-SEAL L6303 (nickel-graphite filled fluorosilicone)
•CHO-SEAL 1350 (silver-glass filled silicone)
•CHO-SEAL 1273 (silver-copper filled silicone) UL 94 V-0
•CHO-SEAL 1401 (silver filled silicone)
•CHO-SEAL 6452 (nickel-graphite filled EPDM)
• <0.200: ±0.005
 • 0.200 - 0.349: ±0.008
 • >0.500: ±3% Nom. Dim.