PTFE Tubing | #101-0688031-NT-25
LOADING IMAGES
101-0688031-NT-25
Technical Specifications
  • Order Size: 11/16
  • Product Type: Industrial Wall
  • Standard Pack Qty (ft): 25.0
  • Tube Wall Thickness: 0.031
  • Tube Outside Diameter: .688
  • Tube Inside Diameter: .625
  • Specifications Met: FDA compliant 21 CFR 177.1550, USP Compliant Class VI, UL 94 V-0
  • Tube Inside Diameter: 15.88 mm, 0.625 inch
  • Tube Outside Diameter: 17.48 mm, 0.688 inch
  • Maximum Operating Pressure: 45 psi, 3 bar
  • Minimum Burst Pressure: 180 psi, 12 bar
  • Maximum Operating Temperature: 500 °F, 260 °C
  • Minimum Operating Temperature: -100 °F, -75 °C
  • Minimum Bend Radius: 6-1/4 inch, 159 mm
  • Compatible Fitting: Compression, Compress-Align®, TrueSeal™
  • Media: Chemicals (Adhesives), Chemicals, Water
  • Color: Natural
  • Weight: 0.060 lb/ft, 0.089 kg/m
  • Tube Material: Polytetrafluoroethylene (PTFE)
  • Size: 11/16 inch
  • Length per Package: 7.6 m, 25 ft
chemicalComposition California Residents: Prop-65 Warning
Safety Warning
Item Information
Markets:
• Fluid Transfer
• Life Science
• Food and Beverage
• Semiconductor
Features/Benefits:
• Resistant to extreme heat or cold (-100°F to +500°F)
• Best chemical and corrosion resistance
• Best flex life of all fluoropolymer tubing
• Lowest coefficient of friction of all plastics for easy cleaning
• Non-wetting and non-leaching
• Odorless and tasteless makes it ideal for food and beverage applications
• Resists ultra-violet rays
• Self-extinguishing plastic
Applications:
• Chemical/Corrosive applications
• Medical devices
• Analytical instruments
• Instrumentation
• Laboratory
• Food/Beverage processing
• Printing/Marking equipment
• Cryogenic refrigeration systems
• Heat exchangers
Certifications:
• 21 CFR 177.1550 compliant
• USP Class VI compliant
• UL 94 V-0 compliant
Technical Specifications:
• Working and burst pressures calculated at 73°F /23°C