FEP Tubing | #103-0188031-NT-25
LOADING IMAGES
103-0188031-NT-25
Technical Specifications
  • Standard Pack Qty (ft): 25.0
  • Product Type: Industrial Wall
  • Order Size: 3/16
  • Tube Inside Diameter: 0.125
  • Tube Outside Diameter: 0.188
  • Tube Wall Thickness: 0.031
  • Specifications Met: ASTM D2116, FDA 21 CFR 177.1550, UL 94 V-0, USP Class VI
  • Tube Inside Diameter: 0.125 inch, 0.79 mm
  • Tube Outside Diameter: 4.78 mm, 0.188 inch
  • Maximum Operating Pressure: 290 psi, 20 bar
  • Minimum Burst Pressure: 1160 psi, 80 bar
  • Maximum Operating Temperature: 400 °F, 204 °C
  • Minimum Operating Temperature: -100 °F, -75 °C
  • Minimum Bend Radius: 3/4 inch, 19 mm
  • Compatible Fitting: Compression, Compress-Align®, TrueSeal™
  • Media: Air, Chemicals, Water, Industrial Gases
  • Color: Natural
  • Weight: 0.021 kg/m, 0.014 lb/ft
  • Length per Package: 7.6 mm, 25 ft
  • Tube Material: Fluorinated Ethylene Propylene (FEP)
chemicalComposition California Residents: Prop-65 Warning
Safety Warning
Item Information
Markets:
• Fluid Transfer
• Life Science
• Food and Beverage
Features/Benefits:
• Offers best clarity of all fluoropolymers
• Long continuous lengths
• Chemically inert to nearly all industrial chemicals and solvents
• Weldable
• Non-wetting
• Nonflammable
• Lower cost alternative to PFA
Applications:
• UV applications
• Medical devices
• Thermal cycling
• Food/Beverage processing
• Robotics
• Gas sampling
• Chemical
• Instrumentation
Certifications/Compliance:
• ASTM D2116
• 21 CFR 177.1550 compliant
• USP Class VI Compliant
• UL 94 V-0 compliant