PFA Tubing | #104-0250062-NT-100
LOADING IMAGES
104-0250062-NT-100
Technical Specifications
  • Standard Pack Qty (ft): 100.0
  • Order Size: 1/4
  • Tube Inside Diameter: 0.125
  • Product Type: Heavy Wall
  • Tube Outside Diameter: 0.25
  • Tube Wall Thickness: 0.062
  • Specifications Met: ASTM D3307, FDA 21 CFR 177.1550, UL 94 V-0, USP Class VI
  • Tube Inside Diameter: 0.125 inch, 3.18 mm
  • Tube Outside Diameter: 0.250 inch, 6.35 mm
  • Maximum Operating Pressure: 500 psi, 34 bar
  • Minimum Burst Pressure: 1880 psi, 130 bar
  • Maximum Operating Temperature: 500 °F, 260 °C
  • Minimum Operating Temperature: -100 °F, -75 °C
  • Minimum Bend Radius: 3/4 inch, 19 mm
  • Compatible Fitting: Compression, Compress-Align®, TrueSeal™
  • Media: Air, Chemicals, Water, Industrial Gases
  • Color: Clear
  • Weight: 0.051 kg/m, 0.034 lb/ft
  • Length per Package: 30.5 m, 100 ft
  • Tube Material: Perfluoroalkoxy Alkanes (PFA)
chemicalComposition California Residents: Prop-65 Warning
Safety Warning
Item Information
PFA tubing is chemically inert, odorless, taste-less, non-wetting and non-leaching and is often used in fluid and material handling applications, such as chemical transfer. However, it also performs well in food & beverage or medical applications. Using bulk reels up to 1000 feet aid customers in providing installations with continuous length assemblies, free of connectors, and also reducing scrap when producing shorter length assemblies. Parker’s extrusion process starts with a PFA resin that offers a high molecular weight and high resistance to stress cracking, allowing the tubing to be used with flare or conventional fittings. Series 104 PFA is considered Parker’s standard PFA tubing and offers a low level of extractables. High purity PFA resins, designed for specifically for semiconductor applications, are also available. See Parker’s “High Purity PFA - Series 105” for more information.
Markets:
• Semiconductor
• Pharmaceutical
• Instrumentation
• Food & Beverage
Features Benefits:
• No process contamination
• Exceptional heat resistance
• Higher flow for improved production runs
• Chemically inert to nearly all industrial chemicals and solvents
• Low coefficient of friction
• Self extenguishing
• Low permeability
• Translucent
• Long continuous lengths
Certifications/Compliance:
• ASTM D3307
• 21 CFR 177.1550 compliant
• USP Class VI Compliant
• UL 94 V-0 compliant
Technical Specifications:
• Extruded from virgin PFA (Perfluoroalkoxy)
• Qualified with fittings from Parker Fluid System Connectors Division Fittings (See Brass Composite
  and Thermoplastic Fittings and Valves Catalog CAT3501E USA)
• Working and burst pressures rated at 73°F /23°C