Single Acting Telescopic Hydraulic Cylinders - SA Series (Americas) | #1HSAT000250039
LOADING IMAGES
1HSAT000250039 1HSAT000250039
Single Acting Telescopic Hydraulic Cylinders - SA Series (Americas) | #1HSAT000250039 OBSOLETE
Note: This product is no longer available - please contact us for further assistance.
Technical Specifications
  • Materials of Construction: Steel 1026, Steel A36
  • Operating Pressure: 13.8 MPa
  • Assembly: -
  • Bore Diameter: up to 17 inch
  • Mounting Option: Various options available based on application requirements.
  • Length: up to 500 inch
  • For Fluid Type: Varies
  • Rod Diameter: up to 16 inch