AC Variable Frequency Drives, kW Rated - AC20 Series | #20G-42-0040-BF
LOADING IMAGES
20G-42-0040-BF
Click to View CAD Model
The AC20 general purpose drive provides advanced Ethernet connectivity and Safe Torque Off for open or closed loop AC induction and PM motor control in applications up to 180kW
Technical Specifications
  • Input Voltage: 3*400/480VAC
  • Output Current Rating: 4.0 A
  • Output kW Rating: 1.5
  • Brand: Parker
  • Product Type: AC Drive
  • Drive Axis Type: Single Axis Technology
  • Product Series: AC20
  • Input Voltage: 3*400/480 VAC
  • Output Power: 2 HP, 1.5 kW
  • Output Current Rating: 4 A
  • Compatible Feedback Device: Incremental Encoder
  • Compatible Motor Type: Induction, Permanent Magnet AC (PMAC)
  • Modes of Control: V/Hz, Sensorless Vector, Closed Loop Vector
  • Operating Temperature: 0 to 40 °C (derate up to 45°C max), 32 to 104 °F (derate up to 113°F max)
  • Operating Altitude: up to 1000 m ASL (derate > 1000m)
  • Overload Rating: 150 % for 60s
chemicalComposition California Residents: Prop-65 Warning
Safety Warning
Item Information
The AC20 advanced compact drive is a highly featured yet economical solution to general purpose motor control applications in the range 0f 1.5kW to 180kW. AC20 provides open loop speed or torque control for AC induction or PMAC motors, and with optional encoder feedback card fitted, closed loop vector control of AC induction motors.
Features/Benefits:
Simplicity:
•Easy to configure with free Parker DSELite software tool
•Onboard Ethernet port for programming and communications
•Clear English language intuitive keypad for local setup and control
•No complex options/configurators – all features available in the base inverter
•Wiring bracket simplifies installation
Safety and Reliability:
•Conformally coated for harsh environment protection as standard
•Proven power stage design and technology
•Replaceable fans
•Safe Torque off : SIL2, PLd
•SD card slot for application backup
Applications:
• Air conditioning
• Heating
• Refrigeration
• Ventilation
• Other HVAC
• Winding & Unwinding
• Air & Gas Compressors
• Factory Automation
• Printing & Marking Equipment
• Miscellaneous Industrial
• Converting
• Pulp & Paper
• Food & Beverage
• Wire & Cable Processing
Technical Specifications:
•Power range 1.5kW – 180kW
•Voltage range 230-480VAC
•Dedicated Thermistor input terminals
•3 Analogue outputs, 2 analogue inputs, 8 digital inputs, 2 digital outputs + 1 Relay output
•Earth Leakage Current: >10 mA (all models)
•Product Enclosure Rating: IP20 (Europe)
•Maximum Switching Frequency: 10 kHz
•Output Frequency: 0...590 Hz
•Operating Humidity: Maximum 85 % relative humidity at 40 °C non-condensing