Rack-and-Pinion Rotary Actuator Model:35RP2 | #35RP2-FA40T90-AU2
LOADING IMAGES
H1FG00026938
Rack-and-Pinion Rotary Actuator Model:35RP2 | #H1FG00026938
35RP2-FA40T90-AU2
Technical Specifications
  • Bore Size (mm): 40
  • Mounting Style: Rod Side Flange
  • Sensor Connection: AZ11ACE (with contact, 4-pin connector type, Rear wiring, w/0.5 m cord)
  • Rotation: 90°
  • Sensor type: 2 sensors
  • Product Style: Rack and Pinion Type
  • Adjustment Angle: ± 5 °
  • Rated Torque: 106 Nm at 3.5MPA
  • Maximum Operating Pressure: 3.5 MPa
  • Proof Pressure: 5 MPa
  • Minimum Operating Pressure: 0.5 MPa
  • Operating Temperature: 10 to 60 °C
  • For Fluid Type: Petroleum-based Fluid
  • Lubricant: JIS 2219 Class 2 (gear oil equivalent to ISO VG680)
  • Thread Tolerance: JIS 6g/6H
Safety Warning
Item Information
The 35RP2 series is a rack and pinion type rotary actuator with 3.5MPa specifications. The unique backlash removal mechanism eliminates backlash at the rotating end. For the on-board switches, we have standardized the highly versatile magnetic proximity switches AX and AZ.