Push On Field Attachable Hydraulic Hose Fitting - 82 Series - Europe | #3B182-16-16
LOADING IMAGES
3B182-16-16 3B182-16-16
Click to View CAD Model
Technical Specifications
  • Body Material: Steel
  • Hose I.D. (size): -16
  • Connection 2 Type: Female BSP Parallel Pipe - Swivel (60° Cone)
  • Shape: Elbow 45°
  • Port Connection: 16 mm
  • Hex Type: Metric
  • Hex Size: 41 mm (see drawing legend W)
  • Fitting Length: 107 mm (see drawing legend A)
  • Drop Length: 33 mm (see drawing legend E)
  • Product Type: Push-Lok Hose Fittings, Barbed Fittings
  • Brand: Parker
  • Division: Polymer Hose Division Europe
  • Industry: Industrial Manufacturing Equipment
  • Port Type: DKR
  • Application: Machine Tools, Injection Moulding Machines, Paper Machines, Transfer Lines
  • Specifications Met: BS 5200-D
  • Technology: Fluid & Gas Handling
  • Connection 2 Size: 1"-11 inch Thread
  • Body Material: Steel
  • Shape: Elbow 45°
  • Maximum Operating Pressure: 42.0 MPa, 420 bar
  • Connection 1 Size: 25.4 mm Hose I.D., 1 inch Hose I.D., -16 (Size)
  • Connection 1 Type: Hose
  • Connection Length: 71 mm (see drawing legend B)