THERM-A-GAP GEL 20 Thermally Conductive Gel | #65-00-GEL20-0010
LOADING IMAGES
65-00-GEL20-0010
Parker Chomerics THERM-A-GAP™ GEL 20 is a dispensable gel that has 2.4 W/m-K Thermal Conductivity as a one component fully cured system.
Technical Specifications
  • Package Type: 10cc Luer-Lok Syringe
  • Specifications Met: RoHS, UL 94 V-0
  • Color: Dark Blue
  • Flow Rate: 24 g/min
  • Specific Gravity: 2.85
  • Thermal Conductivity: 2.4 W/m-K
  • Heat Capacity: 1.25 J/g-K
  • Coefficient of Thermal Expansion: < 300 ppm/K
  • Operating Temperature: -55 to 200 °C, -67 to 392 °F
  • Dielectric Strength: 200 VAC/mil
  • Volume Resistivity: 10^12 ohm-cm
  • Dielectric Constant: 4 @ 100 KHZ
  • Dissipation Factor: 0.003 @ 1 MHZ
  • Flammability Rating: UL 94 V-0
  • Outgassing Total Mass Loss: 0.27 % TML (0.06% CVCM)
  • Shelf Life: 18 Months
  • Minimum Bondline Thickness: 0.004 inch, 0.10 mm
  • Polymer Material Options: Silicone Rubber (VMQ, PVMQ)
Safety Warning
Item Information
Parker Chomerics THERM-A-GAP GEL 20 is a moderate performance, one component, dispensable thermal interface material with 2.4 W/m-K thermal conductivity developed to conduct heat from electronics to a heat sink or enclosure.
Features and Benefits: