Pneumatic Thrust Cylinders, Diaphragm Type - C0D Series / Parker Pneumatic - Europe | #C0D300-40
LOADING IMAGES
C0D300-40
Click to View CAD Model
Technical Specifications
  • Cylinder Action: Double Acting
  • Cylinder Type: 3000 N / Stroke 40
  • Cylinder Type: Non-Guided
  • Bore Diameter: 80 mm
  • Maximum Stroke Length: 40 mm, 1.9 inch
  • Extend Stroke Force: 3000 N, -
  • Retract Stroke Force: 3000 N, -
  • Cushioning Type: -
  • Port Size: G 1/4
  • Rod End Thread Type: Male
  • Maximum Operating Pressure: 8 bar, 116 psi
  • Operating Temperature: -20 to 70 °C, -4 to 158 °F
  • Mounting Option: Direct, Piston Rod
  • Specifications Met: -
  • Piston Rod Material: Steel
  • Body Material: Zinc-Plated Steel
  • End Cap Material: Steel, Zinc-plated
  • Body Type: Square
  • Corrosion Resistance Included: n/a
  • Repairable: Yes
Safety Warning
Item Information
C0D thrust cylinders are linear actuators with 6 different versions including single and double acting, providing forces from 3000 to 12000N (at 6 bar). The single acting version has a built-in spring for the return stroke that is sufficient to return the piston rod without load. For applications where a high force is required in both directions there is a double acting version. The cylinder body is zinc plated steel and the piston rod that has two maintenance free bearings is provided with a male thread.
Markets:
• Machine Tools
• Miscellaneous Industrial
• Miscellaneous Manufacturing
• Package Machinery
• Wearing Apparel
Features/Benefits:
• Double and single acting versions for varied applications
• Single acting version has a powerful built in spring for return stroke
• Maintenance free bearings for reduced servicing
• Compact design with high force to size ratio
• Zinc plated housing for corrosion resistance
• 6 different versions allow correct sizing to application requirement
Applications:
• Punching and riveting
• Clamping
• Press fit assembly tooling
General Technical Data:
• International standards : N/A
• Bore Sizes : Ø80 (Type 300), Ø113 (Type 600), and Ø160mm (Type 1200)
• Stroke Length : 40 and 50mm (Standard strokes only)
• Versions:
     - Double Acting
     - Single Acting Spring Return
• Cushioning : N/A
• Position Sensing : N/A
• Mounting Position : Any (Should not be used in a vertical applications without an external stop).
Operating and Environmental Data:
• Operating Pressure : 8 Bar Maximum
• Operating Temperature : Standard  temperature -20°C to +70°C