5/8" Super Coil | #CAS012HSZN
LOADING IMAGES
CAS012HSZN
Click to View CAD Model
5/8" Super Coil | #CAS012HSZN
Technical Specifications
  • Power Consumption: 18 - Low Watt
  • Voltage: 12 VDC
  • Connection Type: Integral Deutsch w/Anti-vibration ring and Zener Diode
  • Diode: Yes
  • Division: Hydraulic Valve Systems Division
  • Current: 2.33 A
  • Resistance: 5.14 Ω
  • Duty Cycle: Continuous @ 100% Voltage
  • Function: 5/8" Super Coil
  • Coil Type: Puissant, Standard
  • Maximum Operating Temperature: 392 °F, 200 °C
  • Minimum Operating Temperature: -40 °F, -40 °C
  • Weight: 0.64 lb, 0.29 kg
  • Actuation Type: n/a
  • Body Material: n/a
  • Flow Rate: n/a
  • For Fluid Type: n/a
  • Maximum Flow Rate: n/a
  • Maximum Operating Pressure: n/a
  • Seal Material: n/a
Safety Warning
Item Information
Markets:
• Oil and Gas
• Material Handling Equipment
• Construction Equipment
• Agriculture Machinery
• Vocational & Municipal Equipment
• Transportation
Features/Benefits:
• 5/8 inch inner diameter
• Integral Deutsch connector coil exceeds IP69K standards
• Integral Deutsch connector coil thermal shock dunk test rated
• Universal 50/60 Hz operation
• Waterproof coil hermetically sealed, requires no O-rings or waterproofing kits
• Symmetrical coil can be reversed without affecting performance
Applications:
• Power Units
• Drills
• Presses
• Mixers
• Balers
• Combines
• Cranes
• Compactors
For additional voltage or termination options, please consult the factory for details.
Additional technical insight:
The 5/8 inch coils are most commonly used with 10 and 12 size cartridges. Typically, low watt coils are used in low pressure (less than 3000 psi) applications and the high watt coils in high pressure (up to 5000 psi) applications.