Low Pressure Inline Filter Moduflow™ Plus Series | #DILP210QVDD35Y9Y91
LOADING IMAGES
DILP210QVDD35Y9Y91
Technical Specifications
  • Bypass Valve (psi): 35
  • Indicator Type: Electrical 3-pin, Electrical 3-pin
  • Port Connection Type: 2 inch SAE flange face, 2 inch SAE flange face
  • Flow Rate (gpm): 70
  • Filter Element: 10Q Microglass
  • Seal Material: Fluorocarbon
  • Options: None
  • Mounting Type: Inline
  • Compatible Element: 937407Q
  • Pressure Rating: 200 psi, 13.8 bar
  • Flow Rate: 265 L/min, 70 gal/min
  • Filter Element Type: 10Q Microglass, Cartridge
  • Seal Material: Fluorocarbon
  • Bypass Valve Pressure Rating: 35 psi, 2.4 bar
  • Port Type: 2 inch SAE flange face, 2 inch SAE flange face
  • Indicator Pressure Setting: 31.5 psi, 2.17 bar
  • Options: None
  • Housing Material: Aluminum
  • For Fluid Type: Mineral, Petroleum and Polyalphaolefin (PAO) based fluids
  • Maximum Operating Temperature: 275 °F, 135 °C
  • Weight: 65 lb, 29.5 kg
Safety Warning
Item Information
Parker's patented Moduflow™ Plus features a one piece element design with a built-in diverter cone and an integral 35 psi bypass valve. (Please note that other bypass settings available to meet specific application needs). The patented, single-piece design means no loose parts and easier maintenance. This filtration solution also features Quantumfiber media, providing higher dirt-removal efficiency and reduced downtime.
Features and Benefits:
• Parker Tells-All indicator notifies when no element is installed and can be mounted on either side
• Lightweight aluminum flanges provide easy plumbing to system
• Integral 35 PSI bypass replaced with every element change