Piston Accumulator - EHP Series - (Europe) | #EHP0600-250-250CSKCDTP
LOADING IMAGES
EHP0600-250-250CSKCDTP
EHP0600-250-250CSKCDTP
Technical Specifications
  • Bore Diameter: 250
  • Pressure Rating: 250
  • Nominal Volume (l): 60
  • Product Series: Large Bore Piston Accumulators, EHP
  • Product Type: EHP0600-250-250CSKCDTP
  • Materials of Construction: Carbon Steel
  • Maximum Operating Pressure: 250 bar
  • Bore Diameter: 250 mm
  • Weight: 252 kg
  • Length: 1574 mm
  • Minimum Operating Temperature: -20 °C
  • Maximum Operating Temperature: 100 °C
  • Connection 1 Size: 2 inch SAE 6000 Psi