GH Series High Pressure Compressed Air Filter (for pressures up to 350 bar g) | #GH11/350ZP
LOADING IMAGES
GH11/350ZP
High pressure filters for compressed air applications up to 350 bar g with optimized flow rates and improved housing design for high energy efficiency, maximum reliability and safe operation.
Technical Specifications
  • Connection Type: 1 inch BSPP
  • Compatible Element: 2020ZP
  • Flow Rate: 1852 m³/hr @ 350 barg (1090 cfm @ 5076 psig)
  • Micron Rating: Down to 1 μm
  • Drain: Manual
  • Operating Temperature: 2 to 80°C (35 to 176°F)
  • Filter Type: Coalescing & Dry Particulate
  • Division: Gas Separation and Filtration Division EMEA
  • Brand: Parker
  • Technology: Filtration
  • Product Type: Compressed Air Filter
  • Product Series: GH350
  • Application: Compressed Air and Nitrogen Gas Applications
  • Filter Efficiency Rating: > 99.925 %
  • Residual Oil Content: 0.5 mg/m³ - 0.5 ppm(w)
  • Pressure Differential: Dry: < 300 mbar (< 4.35 psi)<br/>, Saturated: < 370 mbar (< 5.4 psi)
  • Materials of Construction: Housing<br/>Steel<br/><br/>Seal<br/>NBR
  • Operating Pressure: 350 bar Maximum, 5076.0 psig Maximum
  • Specifications Met: PED Fluid Group II, TR
  • Element Change Interval: 12 months or 6000 hours
  • Height: 540.0 mm, 21.3 inch
  • Width: 116.0 mm, 4.6 inch
  • Weight: 21.9 kg, 48 lb
Safety Warning
Item Information
Parker GH series high pressure filters are designed to be ideal for high pressure applications up to 350 bar g. The innovative construction features of the filter housing provide a reliable assembly, as well as simple and safe handling for replacing the filter element. One essential construction feature is the double O-ring seal which protects the housing thread against pollution and humidity and therefore prevents the thread from corrosion. Additionally the second O-ring prevents the filter housing parts from over winding.