Ermeto DIN tube to tube high pressure hydraulic tube fittings | #GR18/15L71
LOADING IMAGES
GR18/15L71
Technical Specifications
  • Accessories Included: Pre-assembled with Nut and EO-DPR Cutting Ring
  • Connection 2 Size: 15 mm (O.D.)
  • Product Style: Reducer
  • Body Material: Stainless Steel
  • Connection 1 Size: 18 mm (O.D.)
  • Shape: Straight
  • Connection 1 Type: Male 24° Cone
  • Connection 2 Type: Male 24° Cone
  • Brand: Ermeto
  • Division: High Pressure Connectors Europe Division
  • Technology: Fluid & Gas Handling
  • Application: Chemical Transfer, Fuel Transfer, Hydraulics, Mobile Equipment, Oilfield, Packaging
  • Product Type: Hydraulic DIN Fittings
  • Product Style: Reducer
  • Product Series: EO Light
  • Configuration: Tube to Tube
  • Maximum Operating Pressure: 315 bar
  • Shape: Straight
  • Connection 1 Size: 18 mm Tube O.D.
  • Connection 2 Size: 15 mm Tube O.D.
  • Specifications Met: DIN, ISO 8434
  • For Fluid Type: Hydraulic Fluids, Chemicals, Fuels, Gases, Steam
  • Seal Type: Sealing Edge
  • Seal Material: n/a
  • Maximum Ambient Temperature: 400 °C, 752 °F
  • Minimum Ambient Temperature: -60 °C, -76 °F
  • Maximum Fluid Temperature: 400 °C, 752 °F
  • Minimum Fluid Temperature: -60 °C, -76 °F
Safety Warning
Item Information
Markets:
• Automotive
• Defence
• Energy
• Environment
• Industrial
• Infrastructure
• Machine Tools
• Material Handling
• Mobile
• Oil and Gas
• Power Generation
• Process
• Transportation
• Water
Features/benefits of the EO-DPR fitting range:
• Available sizes: Most EO fittings are available in 25 sizes from 4 to 42 mm tube OD. Additional reducers allow optimum dimensioning of each individual fluid line. This saves space and material costs.