Aluminum Pumps – H Series | #H25AA2AA15000AS
LOADING IMAGES
H25AA2AA15000AS
Aluminum Pumps – H Series | #H25AA2AA15000AS OBSOLETE
Technical Specifications
  • Shaft Seal Material: NBR
  • Rotation: ClockWise
  • Pressure Relief Valve: R/V returns to Pump Inlet Internal - Secondary Port External
  • Pump Displacement (cu in/rev): H25: .603 (9.88 cc/rev)
  • Shaft Type: Keyed w/1.56 Extension
  • Pressure Relief Setting (psig): 1500 psi
  • Options: includes Anti-Ripple Wearplate
  • Flow Rate (gpm): n/a
  • Maximum Displacement: 2.227 inch3/rev, 36.5 cm3/rev
  • Media: n/a
  • Maximum Flow Rate: n/a
  • Maximum Operating Pressure: 2500 psi, 172 bar
  • Pump Type: Fixed, Gear
  • Direction of Rotation: Clockwise
  • Body Material: Aluminum
  • Flow Rate: n/a
  • Displacement: 36.5 cm3/rev, 2.227 inch3/rev
  • Product Type: Aluminum Pump w/bearing sleeve, fixed displacement
  • Mounting Type: 2-Bolt SAE AA
  • Rated Speed: 500 to 4000 RPM
  • Maximum Continuous Pressure: 2500.0 psi, 172.0 bar
  • Weight: 5 to 7 lb, 2.3 to 3.2 kg
  • Filter Efficiency Rating: Maintain SAE Class 4
  • Operating Temperature: -40 to 185 °F, -42 to 85 °C
  • Maximum Kinematic Viscosity: 4000 SUS (Startup), 1000 SUS (Operating)
  • Overall Length: 6.81 inch, 172.98 mm
Safety Warning
Item Information
Markets:
• Aerial
• Agriculture Machinery
• Construction Equipment
• Forestry Equipment
• Material Handling Equipment
• Turf Equipment
• Vocational & Municipal Equipment
Features/Benefits:
• Three-piece construction for distribution flexibility
• Aluminum pumping sections for light weight
• Journal bushings for long life
• Pressure balanced thrust blocks for high efficiency
• Multiple sections available
Applications:
• Power steering pumps – priority valves available
• Brake pump
• Hydraulic Power Unit
• Filter Cart Pump
• Transfer pump
• Lube pump
Technical Specifications:
• Flows from 2.52 GPM to 9.31 GPM per 1000 rpm
• Sizes from 9.88 to 36.5 cc/rev (0.603 to 2.227 cir)
• Operating pressures up to 172 bar (2,500 psi)