OBSOLETE: High Density HDPE Tubing | #HDPE-43-0250
LOADING IMAGES
HDPE-43-0250
OBSOLETE: High Density HDPE Tubing | #HDPE-43-0250 OBSOLETE
Note: This product is no longer available - please contact us for further assistance.
Technical Specifications
  • Standard Pack Qty (ft): 250
  • Tube O.D. (inch): 1/4
  • Specifications Met: n/a
  • Application: Chemical Transfer, Low Pressure Pneumatics
  • Tube Inside Diameter: 4.3 mm, 0.170 inch
  • Tube Outside Diameter: 1/4 inch, 6.4 mm
  • Maximum Operating Pressure: 300 psi, 20.7 bar
  • Maximum Burst Pressure: 1200 psi, 82.7 bar
  • Maximum Operating Temperature: 175 °F, 80 °C
  • Minimum Operating Temperature: -80 °F, -62 °C
  • Minimum Bend Radius: 1-1/2 inch, 3.81 mm
  • Compatible Fitting: Compression, Compress-Align®, Fast & Tite®, Prestolok® (Brass)
  • Media: Air, Chemicals, Water
  • Color: Black
  • Weight: 0.011 lb/ft, 0.016 kg/m
  • Tube Material: Polyethylene (PE)
  • Size: -4
  • Length per Package: 76.2 m, 250 ft
chemicalComposition California Residents: Prop-65 Warning
Safety Warning
Item Information
Markets:
• Industrial
• Fluid Handling
• Industrial Pneumatic
Features/Benefits:
• Economical system solution
Applications:
• Fluid Handling
• Chemical transfer
• Low-pressure pneumatic
Technical Specifications:
• Working and burst pressures rated at 73°F (23°C)