HPF - High Performance Non-Weld Flange System | #HPF612-25X4.0-VCF
LOADING IMAGES
HPF612-25X4.0-VCF
HPF - High Performance Non-Weld Flange System | #HPF612-25X4.0-VCF OBSOLETE
This product is no longer available – please contact us for further assistance.
Technical Specifications
  • Connection Type: Flange CF / Insert F37 Seal
  • Connection Tube Outside Diameter: 25 mm
  • Tube Wall Thickness: 4 mm
  • Flange Size: 3/4"
  • Specifications Met: SAE 6000 / ISO 6162-2
  • Options: n/a
  • Industry: Marine, Material Handling, Power Generation, Industrial Manufacturing Equipment
  • Specifications Met: ISO 6162-2 (SAE J518 code 62), ISO 6164, ISO 6162-1 (SAE J518 code 61)
  • Brand: Parker
  • Division: High Pressure Connectors Europe Division
  • Application: General Hydraulics, Industrial
  • Technology: Fluid & Gas Handling
  • Product Type: Hydraulic Flanges
  • Flange Size: 3/4 inch
Safety Warning
Item Information
HPF is generally applicable for working pressures up to 420 bar. But the design opens the door to go even beyond this pressure rating: by choosing a suitable combination of flange, insert and tube the pressure rating can be increased to 500 bar.
The System is adjusted to standard tube dimensions with diameters from 25 to 150 mm and wall thickness up to 20 mm. It is designed for flange patterns according to ISO 6162-1 (SAE J518, code 61), ISO 6162-2 (SAE J518, code 62) and ISO 6164.
Markets:
• Environment
• Industrial
• Machine Tools
• Marine
• Materials Handling
• Mobile
• Power Generation
• Press Building
Applications:
• Suitable for general hydraulic and industrial applications.
Features/ Benefits of Parker High Performance Flanges:
The system
HPF is generally applicable for working pressures up to 420 bar. But the design opens the door to go even beyond this pressure rating: by choosing a suitable combination of flange, insert and tube the pressure rating can be increased to 500 bar. The System is adjusted to standard tube dimensions with diameters from 25 to 150 mm and wall thickness up to 20 mm. It is designed for flange patterns according to ISO 6162-1 (SAE J518, code 61), ISO 6162-2 (SAE J518, code 62) and ISO 6164.