OBSOLETE: High Durometer Tubing - HU/HUM Series | #HUM-12-BLK-0100
LOADING IMAGES
HUM-12-BLK-0100
OBSOLETE: High Durometer Tubing - HU/HUM Series | #HUM-12-BLK-0100 OBSOLETE
Technical Specifications
  • Application: Instrumentation, Pneumatics, Machine Tools, Robotics, Vacuum
  • Tube Inside Diameter: 0.315 inch, 8 mm
  • Tube Outside Diameter: 0.472 inch, 12 mm
  • Maximum Operating Pressure: 180 psi, 12.4 bar
  • Minimum Burst Pressure: 540 psi, 37.2 bar
  • Maximum Operating Temperature: 180 °F, 82 °C
  • Minimum Operating Temperature: -40 °F, -40 °C
  • Compatible Fitting: Flow Controls, Prestolok®
  • Media: Air, Water
  • Color: Black
  • Weight: 0.073 lb/ft, 0.049 kg/m
  • Tube Material: Polyurethane
  • Size: 12 mm
  • Length per Package: 100 ft, 30.5 m
chemicalComposition California Residents: Prop-65 Warning
Safety Warning
Item Information
Markets:
• Industrial
• Machine Tool
• Semiconductor
• Laboratory
Features/Benefits:
• 90 to 95 Shore A durometer
• Excellent wear resistance to reduce tubing replacement
• Flexible and easy to assemble onto designated fittings
Applications:
• Pneumatic controls
• Low to medium pressure pneumatics where weld spatter resistance is not required
• Vacuum equipment
• Analytical instrumentation
• Robotics
• Semiconductor equipment
• Medical and laboratory applications
Technical Specifications:
• Opaque colors are available in black, blue, dark blue, red, and yellow
• Working and burst pressures rated at 73°F /23°C