2 Way Flow Control Proportional Valves | #JP02C2100NL
LOADING IMAGES
JP02C2100NL JP02C2100NL
Click to View CAD Model
GLOBAL - Parker offers an extensive range of 2-way flow control proportional valves using Current Controlled Pulse Width Modulation (PWM) valve drivers with flow capabilities up to 227 lpm (60 gpm) and pressures as high as 210 bar (3000 psi).
Technical Specifications
  • Flow Rate: 4, 6 GAL/MIN, 15, 23 L/MIN
  • Configuration: Normally Closed, Pressure Compensated
  • Actuation Type: Electrical
  • Seal Material: Nitrile
  • Division: Hydraulic Valve Systems Division
  • Actuation Type: Electrical
  • Seal Material: Nitrile
  • Maximum Flow Rate: 4, 6 gal/min, 15, 23 L/min
  • Flow Rate Accuracy: +/- 7%
  • Flow Direction: Top to Side (3 - 2)
  • Maximum Operating Pressure: 3000 psi, 210 bar
  • Maximum Inlet Pressure Rating: 3000 psi, 210 bar
  • Minimum Pressure Differential: 200, 300 psi, 13.8, 20.7 bar
  • Leak Rate: 570 @ 3000 PSI (210 BAR) cm3/min
  • Cavity Size: C08-3
  • Function: Proportional Flow Control/Regulator
  • Operation Type: Solenoid operated
  • Override Functionality: N/A
  • For Fluid Type: Mineral-based or synthetic hydraulic fluids
  • Maximum Kinematic Viscosity: 45-2000 SSU (6 to 420 cSt)
  • Filter Efficiency Rating: ISO 4406 18/16/13, SAE Class 4
  • Valve Material: All parts steel. All operating parts hardened steel
  • Installation Torque: 20 lb-ft, 27 Nm
  • Coil Nut Tightening Torque: 3 lb-ft, 4.1 Nm
  • Operating Temperature: -30 to +250 °F, -34 to +121 °C
  • Maximum Operating Temperature: +250 °F, +121 °C
  • Minimum Operating Temperature: -30 °F, -34 °C
  • Coil Type: 1/2" Super Coil
  • Current: Max: 1.15 @ 12 VDC, 1.58 @ 12 VDC, 0.58 @ 24 VDC, 0.79 @ 24 VDC A
  • Power Consumption: 14, 19 W
  • Frequency: 100 to 400 Hz
  • Variation of Opening Point: 25% of Input Signal
  • Variation of Closing Point: N/A
  • Hysteresis: < 3%, < 10%
  • Wire Mesh Screen Included: No
  • Weight: 0.17 lb, 0.08 kg
  • Body Material: N/A
  • Connection Size: N/A
  • Connection Type: N/A
Safety Warning
Item Information
Parker’s selection of 2-way flow control proportional valves provide repeatable and precise controls to circuits requiring proportional flow control through a single line in a normally-open or normally-closed configuration. These valves are capable of handling flows up to 227 lpm (60 gpm) and pressures as high as 210 bar (3000 psi). These valves can achieve pseudo pressure compensation in both normally-open and normally-closed versions due to the pressure drop across the spool orifices, but an external compensator can also be used if finer control is required, making these valves ideal for variable applications that need exact control and do not demand the exact same flow every time a function is operated. Parker’s 2-way flow control proportional valves pair well with any Current Controlled Pulse Width Modulation (PWM) valve driver and can be used on a variety of mobile and industrial applications within the agriculture, construction, and manufacturing markets.