Cartridge Spool Type Shuttle Valves with All Ports Closed | #K04C3-2.5V
LOADING IMAGES
K04C3-2.5V K04C3-2.5V
Click to View CAD Model
Cartridge Spool Type Shuttle Valves with All Ports Closed | #K04C3-2.5V OBSOLETE
Technical Specifications
  • Flow Rate: 26 GAL/MIN, 100 L/MIN
  • Switching Pressure: 36 PSI, 2.5 BAR
  • Seal Material: Fluorocarbon
  • Division: Hydraulic Valve Systems Division Europe
  • Seal Material: Fluorocarbon
  • Maximum Flow Rate: 26 gal/min, 100 L/min
  • Standard Flow Rate Setting: 15 gal/min, 55 L/min
  • Operation Type: Spring Centered, All Parts Closed
  • Maximum Inlet Pressure Rating: 6000 psi, 420 bar
  • Actuation Type: Pressure Sensing
  • Configuration: 3-way Spool Type
  • Maximum Operating Pressure: 6000 psi, 420 bar
  • Leak Rate: 100 @ 1450 PSI (100 BAR) cm3/min
  • Cavity Size: C10-4
  • Function: Shuttle
  • For Fluid Type: Mineral-based or synthetic hydraulic fluids
  • Maximum Kinematic Viscosity: 45-2000 SSU (6 to 420 cSt)
  • Filter Efficiency Rating: ISO 4406 18/16/13, SAE Class 4
  • Valve Material: All parts steel. All operating parts hardened steel
  • Installation Torque: 37 lb-ft, 50 Nm
  • Operating Temperature: -15 to +400 °F, -26 to +204 °C
  • Maximum Operating Temperature: +400 °F, +204 °C
  • Minimum Operating Temperature: -15 °F, -26 °C
  • Weight: 0.37 lb, 0.17 kg
  • Body Material: N/A
Safety Warning
Item Information
In closed loop hydrostatic transmission systems, it is often necessary to bleed off some of the oil from the circuit and replace it with cool, clean oil from a charge replenishing pump. The hot oil is typically routed through a filter and cooler before returning to the reservoir. System designers use a hot oil shuttle valve to achieve this. Higher pressure fluid from the loop causes the shuttle valve to shift allowing oil from the low pressure side of the loop to be ported out the common port. These valves are usually used in conjunction with a relief valve. Parker’s K04C3 and K3A125 valves are high flow (15 gpm and 28 gpm respectively) with the K04C3 capable of 6000 psi and 5 switching pressures and K3A125 capable of 5000 psi and 2 switching pressures.