Frameless Low Voltage Servo Motors - K Series (CE Certified) | #K178050-EY2-CE
LOADING IMAGES
K178050-EY2-CE
Frameless Servo Motors Kits are the ideal solution for machines requiring high performance in small spaces, allowing direct integration within the mechanical transmission. Available with windings upto 100V, power ratings to 2kW and speeds to 10000 min-1.
Technical Specifications
  • Winding Type: [EY] : 5.355 Nm @ 2477 RPM / 230VAC
  • Feedback Option: With Hall-Effect Commutation
  • Frame Size: [K178] : 178 mm
  • Length: [050] : 53.95 mm
  • Frame Size: 178 mm
  • Continuous Output Power: 1.389 kW
  • Continuous Torque: 5.355 Nm, 47.392 lb-inch
  • Peak Torque: 26.6 Nm, 235.41 lb-inch
  • Rated Speed: 2477 RPM
  • Input Voltage: 230 VAC
  • Motor Pole Count: 18
  • Feedback Type: With Hall-Effect Commutation
  • Compatible Parker Drive: VIX, Compax3, AC890SD
  • Specifications Met: CE
  • Ingress Protection Rating: IP00
  • Holding Brake Included: -
  • Cooling Method: Natural Convection
  • Shaft Type: Hollow (ID: 7.62 - 95.74mm)
Safety Warning
Item Information
Applications:
• Medical
• Hand tool
• Packaging machinery
• Rotating table
• Special Machines
• Pump
• Compressor
Technical Overview:
• Motor Technology : permanent magnet synchronous servo motor kit
• Frame Sizes : 32mm | 44mm | 64mm | 89mm | 178mm
• Power Range : 0.06 ... 2 kW
• Torque Range : 0.07 ... 23 Nm
• Speed Range : up to 10000 min-1
• Voltage Supply : up to 155VDC bus | 115VAC | 240VAC (only for K178)