Parker Tube Fitting, NPT Male Elbow - A-LOK Series | #M12MSEL3/4N-TTZ
LOADING IMAGES
M12MSEL3/4N-TTZ
Click to View CAD Model
Titanium NPT Male Elbow Tube Fittings, A-LOK® Series 12mm tube O.D. x 3/4" NPT pipe thread are designed for leak-free connections in process instrumentation and industrial applications.
Technical Specifications
  • Connection Thread Size: 3/4" NPT
  • Materials of Construction: Titanium
  • Specifications Met: n/a
  • Tube Outside Diameter: 12 mm (O.D.)
  • Options: n/a
  • Brand: A-LOK
  • Configuration: Tube to Pipe (Male Pipe)
  • Product Style: Male National Pipe Tapered (NPT) Elbow
  • Shape: Elbow
  • Operating Pressure: 200 to 430 bar
  • Minimum Operating Temperature: -59 °C
  • Maximum Operating Temperature: 315 °C
  • Length: 39.8 mm
  • Technology: Process Control
  • Division: Instrumentation Products Division
Safety Warning
Item Information
The fittings are available for fractional pipe sizes from 1/8” through to 2” O.D., and for metric sizes from 3 mm through to 25 mm O.D.
Markets:
• Semiconductor/Microelectronics
• Chemical
• Petro-Chemical
• Transportation
• Power
• Nuclear
• Oil and Gas
• Research Labs
Features/Benefits:
• Wide range of Corrosion Resistant Alloys available
• EC79 Approved for Hydrogen Service
• Parker Suparcase™ surface treatment process for superior material hardening
• Hardened ferrules provide leak free connections
• Silver plated nuts provide gall resistance during makeup
Applications:
• Instrumentation Hook-up Systems
• Analytical Installations
• CNG / LNG Lines
• Hydrogen Service
• Offshore Control Panels
• Sensing Lines
Read More Show Less
CAD Drawings + Files
Related Documents
×
Find a Distributor
Where to Buy
Local Contact
Parker Hannifin Corporation
Instrumentation Products Division
1005 A Cleaner Way