Parker Tube Fitting, Tube End Reducer - A-LOK Series | #M20TURM12-316
LOADING IMAGES
M20TURM12-316
Click to View CAD Model
Technical Specifications
  • Specifications Met: n/a
  • Materials of Construction: Stainless Steel AISI 316
  • Connection 1 Tube Outside Diameter: 20 mm (O.D.)
  • Connection 2 Tube Outside Diameter: 12 mm (O.D.)
  • Options: n/a
  • Brand: A-LOK
  • Product Style: Connector, Tube End Reducer
  • Shape: Straight
  • Operating Pressure: n/a
  • Minimum Operating Temperature: -255 °C
  • Maximum Operating Temperature: 649 °C
  • Length: 56.1 mm
  • Technology: Process Control
  • Division: Instrumentation Products Division
Safety Warning
Item Information
The fittings are available for fractional pipe sizes from 1/16” through to 2” O.D and 2mm to 25mm.
Markets:
• Semiconductor/Microelectronics
• Chemical
• Petro-Chemical
• Transportation
• Power
• Nuclear
• Oil and Gas
• Research Labs
Features/Benefits:
• Wide range of Corrosion Resistant Alloys available
• EC79 Approved for Hydrogen Service
• Parker Suparcase™ surface treatment process for superior material hardening
• Hardened ferrules provide leak free connections
• Silver plated nuts provide gall resistance during makeup
Applications:
• Instrumentation Hook-up Systems
• Analytical Installations
• CNG / LNG Lines
• Hydrogen Service
• Offshore Control Panels
• Sensing Lines
Read More Show Less
CAD Drawings + Files
Related Documents
×
Find a Distributor
Where to Buy
Local Contact
Parker Hannifin Corporation
Instrumentation Products Division
1005 A Cleaner Way