Piston sealing set Prädifa series OE, Polon® | #OE045005200211C
LOADING IMAGES
OE045005200211C OE045005200211C
Click to View CAD Model
Technical Specifications
  • Groove Width: 4.2
  • Inside Diameter (mm): 34
  • Outside Diameter (mm): 45
  • Seal Material: Polytetrafluorethylene 40% bronze, N0674
  • Element Height (mm): 4.2
  • Media: Hydraulic, Hydraulic
  • Maximum Operating Pressure: 400 bar, 400 bar
  • Minimum Operating Temperature: -200 to -20 °C
  • Maximum Operating Temperature: 80 to 230 °C
  • Maximum Surface Speed: 4 m/sec, 4 m/sec
  • Unit of Measure: Length: mm
  • Cushioning Mechanism: No, No
  • Thermal Application Type: Standard moderate Temperature (-35 C to 100 C) °C
  • Pressure Rating: High Pressure (< 500 bar) bar
Safety Warning
Item Information
• Good sealing performance in extremely small assembly conditions.
• Can also be used for single-acting applications.
• Excellent wear resistance.
• Good energy efficiency due to low friction.
• Assembly on one-part piston is possible.
• Insensitive to pressure peaks.
• High temperature resistance assured by suitable O-Ring compound selection.
• High extrusion resistance.
• Dimensions according to ¬ISO ¬7425-1.
• Short axial assembly length.
• Installation in closed and undercut housings.
• Available in diameters from 4 to 3000 mm.