LOADING IMAGES
P1G-S010SS-0010
The P1G actuator in bore sizes Ø6 to Ø16mm is a single acting cartridge cylinder for standard temperature -20°C to +80°C. A nickel plated brass threaded body offers corrosion protection. Suitable for light duty applications.
Technical Specifications
  • Bore Size: 10mm
  • Stroke (mm): 10
  • Cylinder Type: Non-Guided
  • Cylinder Action: Single Acting Spring Return
  • Bore Diameter: 10 mm, 6 mm
  • Maximum Stroke Length: 10 mm, 0.39 inch
  • Extend Stroke Force: 40 N, -
  • Retract Stroke Force: 7.3 N, -
  • Cushioning Type: -
  • Port Size: M5
  • Rod End Thread Type: Male
  • Maximum Operating Pressure: 7 bar, 102 psi
  • Operating Temperature: -20 to 80 °C, -4 to 176 °F
  • Mounting Option: No
  • Specifications Met: -
  • Piston Rod Material: Stainless Steel
  • Body Material: Nickel-Plated Brass
  • End Cap Material: Brass, Nickel-plated
  • Body Type: Round
  • Corrosion Resistance Included: Yes
  • Repairable: No
Safety Warning
Item Information
Parkers P1G single acting spring return cartridge cylinder in bore sizes Ø6 to Ø16mm with standard temperature -20°C to +80°C has a threaded nickel plated brass body for integral mounting and offers a good level of corrosion resistance. Suited to low force, high cycle and repetitive operations.
Markets:
• Miscellaneous Industrial
• Miscellaneous Manufacturing
• Miscellaneous Processing
Features/Benefits:
• Nickel plated body and stainless steel piston rod for corrosion resistance
• Threaded body to ease installation and adjustment
• Compact design to aid installation
• Can be bulkhead or manifold mounted for flexible mounting
Applications:
• Low force, high cycle and repetitive operations
General Technical Data
• International standards : N/A
• Bore Sizes : Ø6, Ø10, and Ø16mm
• Stroke Length : 5, 10 and 15mm (standard strokes only)
• Versions:  single acting, spring return
• Cushioning : N/A
• Position Sensing : N/A
• Installation : threaded body offers integral mounting
• Mounting Position : any
Operating and Environmental Data
• Operating Pressure : 2 to 7 Bar
• Operating Temperature : -20°C to +80°C (standard  temperature)