High Precision Inline Helical Planetary Gearboxes - PS Series | #PS60-010-S2
LOADING IMAGES
PS60-010-S2
Technical Specifications
  • Backlash Option: Standard Backlash
  • Mounting Kit Option: Supplied without Mounting Kit (non-standard)
  • Ratio: Gearbox Ratio = 10:1 (single stage)
  • Frame Size: Frame Size 60
  • Performance: High Precision
  • Configuration: Inline, Single Stage, Standard Backlash
  • Gear Geometry: Helical Planetary
  • Frame Size: 60 mm
  • Backlash: < 3 arc-min, < 6 arc-min, -
  • Rated Torque: 32 Nm, 283 lb-inch
  • Radial Load Capacity: 1650 N, 370 lb
  • Ratio: 10:1
  • Maximum Input Speed: 6000 RPM
  • Ingress Protection Rating: IP65
  • Efficiency Rating: 97 %
chemicalComposition California Residents: Prop-65 Warning
Safety Warning
Item Information
PS-Series High Precision, Inline Helical Planetary Gearheads - Features:
• Frame Sizes: 60 - 142mm
• Ratio Options: 3:1 - 100:1
• Backlash: to < 4 arc-minutes (standard) / < 3 arc-minutes (optional)
• Efficiency: up to 97%