LevelController SCLSD / SensoControl | #SCLSD-520-10-05
LOADING IMAGES
SCLSD-520-10-05
LevelController SCLSD / SensoControl | #SCLSD-520-10-05 OBSOLETE
Note: This product is no longer available - please contact us for further assistance.
Technical Specifications
  • Electrical Connection: M12x1 connecting plug; 5-pole
  • Specifications Met: CE
  • Length: 520 mm Installation length
  • Output Type: 2 switching outputs, with analogue output
  • Division: High Pressure Connectors Europe Division
  • Product Style: Display sensor
  • Operating Temperature: -20 to 85 °C, -4 to 185 °F
  • Operating Pressure: 1 bar
  • Maximum Fluid Temperature: +85 °C (185°F)
  • Minimum Fluid Temperature: -20 °C (-4 °F)
  • Port Size: G3/4 BSPP
  • Port Type: G3/4 BSPP; nickel-plated brass; ED soft seal NBR*
  • Weight: n.a.
  • Height: n.a.
  • Width: n.a.
Safety Warning
Item Information
The LevelController combines the functions of a level switch, a level sensor and a level display.
• Level display (inspection glass)
• Switching outputs
• Analogue signal
The LevelController is ideal for the monitoring of tank contents.
Easy to use
The parameters are set using the keys or over a programming module.
High functionality. Each switching output can be adjusted individually:
• NO/NC contact
• Upper and lower level switching point
• Delay times
• Hysteresis / window function
• Attenuation
The analogue output is individually adjustable:
• 0/4...20 mA switchable
• Upper level adjustable
• Lower level adjustable
Reliable and safe
The position of the float is finely (≥ 5 mm) and continuously recorded and shown in the display in mm or inch. Through this continuous recording, the danger of individual mechanical contacts "sticking" no longer exists. Therefore the operational reliability of the monitored plant is increased. Parameters can be password protected to avoid unauthorised changes.