WILDCATTER® Oilfield Hot Tar Hose, Series SW387 | #SW387-1500
LOADING IMAGES
Series SW387
Wildcatter Oilfield Hot Tar Hose is designed for transfer of hot oil and tar in applications to 350°F and 150 psi, Series SW387
Technical Specifications
  • Maximum Working Pressure (psi): 150
  • Hose I.D. (inch): 1-1/2
  • Minimum Operating Temperature: -40 °C, -40 °F
  • Cover Material: Nitrile
  • Media: Chemicals (Glue), Hot Asphalt (Tar), Lubricants (Oils)
  • Inside Diameter: 1-1/2 inch, 38.1 mm
  • Application: Material Handling
  • Hose Reinforcement Material: 2 Plies of Textile with Dual Wire Helix
  • Package Type: Coil
  • Outside Diameter: 2.130 inch, 54 mm
  • Hose Inner Tube Material: Black, Nitrile
  • Cover Color: Black
  • Cover Structure: Wrapped
  • Maximum Operating Temperature: 350 °F, 177 °C
  • Design Factor: 4:1
  • Vacuum Pressure Rating: Full
  • Weight: 0.98 lb, 0.44 kg
  • Minimum Bend Radius: 6 inch, 152.4 mm
  • Maximum Operating Pressure: 150 psi, 10.3 bar