Hose Cut-Off Machine | #TH3-EM3-110V
LOADING IMAGES
TH3-EM3-110V
Hose Cut-Off Machine | #TH3-EM3-110V OBSOLETE
Technical Specifications
  • Electrical Requirements: 110V motor
  • Equipment Type: Bench Mount
  • Compatible Hose: Up to 1-1/4"
  • Hose Inside Diameter: 3/16 to 1-1/4 inch
Safety Warning
Item Information
OBSOLETE: Hose Cut-Off Machine – Part number TH3-51:
Parker’s TH3-51 offers a quick, easy cut for 2- and 4-wire hoses through 2" I.D. This saw is designed to handle your heavy-duty hose cutting needs. Its unique table design helps separate the hose while cutting – creating a more accurate and reliable hose cut, enabling users to create accurately crimped hose assemblies every time. This Cut-Off Machine is 22 ½” wide, 13” long and 25 ½” high with a weight of 67 lbs.
OBSOLETE: Hose Cut-Off Machine – Part numbers 239 & 339 OBSOLETE:
Parker’s 239 and 339 Hose Cut-Off Machine is engineered for heavy duty use. The 239 and 339 will cut multi-braided wire reinforced hoses including 6 heavy spiral constructions up to 2" I.D. Model 239 has a 230V single phase motor. Model 339 comes equipped with a 3 HP motor 230V, 3 phase, 60 cycle. Both machines come with a scallop cutting blade and are 22” wide, 42” long and 24” high with a weight of 115 lbs.