OBSOLETE: Flexible Polyurethane Tubing - U/UM Series | #U-64-TRED-0500
LOADING IMAGES
U-64-TRED-0500
OBSOLETE: Flexible Polyurethane Tubing - U/UM Series | #U-64-TRED-0500 OBSOLETE
Technical Specifications
  • Tube O.D. (inch): 3/8
  • Tube O.D. (mm): 9.5
  • Color: Transparent Red
  • Tube I.D. (inch): 1/4
  • Standard Pack Qty (ft): 500
  • Application: Instrumentation, Pneumatics, Machine Tools, Robotics, Vacuum
  • Tube Inside Diameter: 1/4 inch, 6.4 mm
  • Tube Outside Diameter: 3/8 inch, 9.524999 mm, 9.5 mm
  • Maximum Operating Pressure: 125 psi, 8.6 bar
  • Minimum Burst Pressure: 375 psi, 25.9 bar
  • Maximum Operating Temperature: 180 °F, 82 °C
  • Minimum Operating Temperature: -40 °F, -40 °C
  • Compatible Fitting: Fast & Tite®, TrueSeal™, Par-Barb®
  • Media: Air, Water
  • Weight: n/a
  • Color: Transparent Red
  • Tube Material: Polyurethane
  • Size: 3/8 inch
  • Length per Package: 152.4 m, 500 ft
Safety Warning
Item Information
Markets:
• Industrial Pneumatics
• Robotics
• Pneumatic Controls
• General Purpose Instrumentation
Features:
• Extreme flexibility and kink resistance
• Excellent abrasion and wear resistance reduces tubing replacement
• Flexible and easy to assemble onto designated fittings
• 90 to 95 Shore A durometer
Applications:
• Pneumatic controls
• Low to medium pressure pneumatics where weld spatter resistance is not required
• Vacuum equipment
• Analytical instrumentation
• Robotics
• Semiconductor equipment
Technical Specifications:
• Available in fractional inch and metric sizes
• For tube support use, reference Catalog 4660 Tubing/Fitting Compatibility Chart
• Working and burst pressures rated at 73°F /23°C