Polyurethane O-Ring, Broad Applicability (Prädifa Series V1, Ultrathan®) | #V16040P6000
LOADING IMAGES
V16040P6000
Click to View CAD Model
Technical Specifications
  • Inside Diameter (mm): 60
  • Cross Section Width: 5
  • Minimum Operating Temperature: -35
  • Maximum Operating Temperature: 110
  • Seal Material: P6000
  • Inside Diameter: 60 mm
  • Seal Material: P6000
  • Media: Hydraulic
  • Cross Section Width: 5 mm
  • Minimum Operating Temperature: -35 °C
  • Maximum Operating Temperature: 110 °C
  • Color: Charcoal Grey
  • Industry: General Industrial
  • For Fluid Type: Broad Range
  • Durometer: 95 Shore A
  • Polymer Material Options: Thermoplastic Polyurethane (TPU, Resilon®, Ultrathan®)
  • Maximum Operating Pressure: 600 bar