Push-to-Connect Nickel Plated Instant Fittings - Prestolok PLP Metal | #W169PLP-12M-6R
LOADING IMAGES
W169PLP-12M-6R
Click to View CAD Model
12mm 90° Elbow Swivel with 3/8" Male BSPT Threads
Technical Specifications
  • Connection 1 Size: 12 mm
  • Configuration: Tube to Pipe
  • Connection 2 Type: Male BSPT
  • Connection 1 Type: Push-to-Connect
  • Shape: Elbow 90° - Swivel
  • Connection 2 Size: 3/8"
  • Hex Size: 11/16 inch
  • Industry: Automotive, Industrial Manufacturing Equipment, Material Handling, Semiconductor
  • Brand: Parker
  • Maximum Operating Temperature: 200 °F, 93.3 °C
  • Minimum Operating Temperature: 0 °F, -17.7 °C
  • Maximum Operating Pressure: 300 psi, 20.6 bar
  • Application: Automotive, Packaging, Air Lines, Inert Gases, Oil Lines, Vacuum
  • Technology: Fluid & Gas Handling, Pneumatics
  • Vacuum Pressure Rating: 28 inch-Hg
  • Division: Fluid System Connectors Division
  • Body Material: Brass, Nickel-plated, Nickel-plated Brass
  • Gripping Ring Material: Stainless Steel
  • Region of Origin: United States
  • Specifications Met: UL 94 V-0
  • Seal Material: Nitrile
  • For Fluid Type: Air, Oil, Inert Gases
chemicalComposition California Residents: Prop-65 Warning
Safety Warning
Item Information
Use with the following Parker Parflex Division tubing.
• Polyethylene
• Polypropylene
• Flexible Nylon
• Semi-rigid Nylon
• Polyurethane 90 Durometer Shore A
• Polyurethane >95 Durometer Shore A
Markets:
• Industrial
• Automotive
• Semi-conductor
• Packaging
• Robotics
• Climate control
• Textile
• Vacuum
Features and Benefits:
• Compact one-piece tube fitting
• Swivels on all male threaded shapes for assembly in tight places and for precise positioning
• Pre-applied white acrylic sealant
• NPT, UNF, BSPT, BSPP and Metric threads
• Corrosion resistance
• Push-to-Connect for fast assembly and disassembly
• 1/8" - 1/2", 4mm - 14mm