WVM Series Large Flow Low Energy Vacuum Regenerated Compressed Air Dryer | #W615/11VM5-F400CT
LOADING IMAGES
Click to View CAD Model
Technical Specifications
  • Flow Rate: 6050 m³/h @ 7 barg (3561 cfm @ 102 psig)
  • Port Size: DN 150
  • Options: High Performance Insulation for PDP <-40°C
  • Division: Gas Separation and Filtration Division EMEA
  • Brand: Parker
  • Technology: Filtration
  • Application: Compressed Air Applications
  • Product Type: Compressed Air Dryer
  • Product Style: Low Energy - Vacuum Regenerated
  • Product Series: WVM
  • Industry: Industrial Manufacturing Equipment<br/>Automotive<br/> Electronics
  • Pressure Dew Point: Standard: -40°C (-40°F)<br/>, Options: -70°C (-100°F) or -20°C (-4°F)
  • ISO Grade: Standard: Class 2.2.2<br/> Options: Class 2.1.2 or Class 2.3.2
  • Operating Pressure: 4 to 11 barg, 58 to 145 psig
  • Operating Temperature: 5 to 40 °C, 41 to 104 °F
  • Ambient Temperature: 40.0 °C Maximum, 104.0 °F Maximum
  • Electrical Requirements: Standard: 400V 3ph 50Hz<br/><br/>Options on request.
  • Connection Type: Flanged
  • Ingress Protection Rating: IP54 Indoor Use Only
  • Specifications Met: PED 2014/68/EU Fluid Group II
  • Noise Level: 80 to 85 dBA
  • Height: 3460.0 mm, 136 inch
  • Width: 2582.0 mm, 102 inch
  • Depth: 1910.0 mm, 75 inch
  • Weight: 4735 mm, 10441 inch