In-Line Mounted Differential Poppet Relief Valve – WJL Series | #WJL-10-3000
LOADING IMAGES
WJL-10-3000
Technical Specifications
  • Pressure Relief Setting (psi): 2000-3000
  • Adjustment Type: Shim Adjustable
  • Port Size: SAE-10
  • For Fluid Type: Hydraulic Oil
  • Connection Size: #10
  • Maximum Operating Temperature: +200 °F
  • Maximum Flow Rate: 25 gal/min
  • Minimum Operating Temperature: -40 °F
  • Actuation Type: Hydraulic Pressure
  • Connection Type: SAE
  • Seal Material: Nitrile
  • Pressure Control Range: 2000 to 3000 psi
  • Product Style: In-Line Mounted Differential
  • Maximum Operating Pressure: 3000 psi, 210 bar
  • Body Material: High Strength Cast Iron
  • Mounting Type: In-Line
  • Weight: 3 lb, 1.4 kg
Safety Warning
Item Information
Parker’s WJL is a compact, low profile relief design that is either shim or screw adjustable from 500 to 2000 PSI. Typical applications include main system pressure limiting as well as actuator protection.
Markets:
• Aerial
• Agricultural Machinery
• Construction Equipment
• Defense
• Forestry Equipment
• Marine
• Material Handling Equipment
• Mining
• Misc Transportation
• Oil & Gas
• Other Mobile
• Other Natural Resources
• Rail
• Refuse
• Turf Equipment
• Vocational and Municipal Equipment
Features/Benefits:
• High-tensile cast iron body
• Compact, low profile design
• Hardened and ground poppet
• Standard porting options are 1/2” NPT and 3/4” NPT as well as SAE-10 and SAE-12
• The WJL is rated at 3000 PSI with SAE ports with a maximum recommend pump or actuator flow of 25 GPM