Ermeto DIN male stud high pressure hydraulic tube fittings | #GE15LR3/471X
LOADING IMAGES
GE15LR3/471X
Technical Specifications
  • Connection 2 Size: G 3/4 A
  • Seal Material: Metal Sealing Edge
  • Body Material: Stainless Steel
  • Product Series: EO Light
  • Shape: Straight
  • Connection 1 Type: Male 24° Cone
  • Connection 1 Size: 15 mm (O.D.)
  • Connection 2 Type: Male BSPP
  • Optional Accessories: n/a
  • Brand: Ermeto
  • Division: High Pressure Connectors Europe Division
  • Technology: Fluid & Gas Handling
  • Product Type: Hydraulic DIN Fittings
  • Product Style: Stud Fitting
  • Product Series: EO Light
  • Configuration: Tube to Port
  • Maximum Operating Pressure: 250 bar
  • Shape: Straight
  • Connection 1 Size: 15 mm Tube O.D.
  • Connection 2 Type: Male, BSPP (ISO 1179)
  • Connection 2 Size: G 3/4 A inch Thread
  • Specifications Met: ISO 1179
  • For Fluid Type: Hydraulic Fluids, Chemicals, Fuels, Gases, Steam
  • Accessories Included: n/a
  • Seal Type: Sealing Edge
  • Seal Material: Metal
  • Maximum Ambient Temperature: 400 °C, 752 °F
  • Minimum Ambient Temperature: -60 °C, -76 °F
  • Maximum Fluid Temperature: 400 °C, 752 °F
  • Minimum Fluid Temperature: -60 °C, -76 °F
Safety Warning
Item Information
Markets:
• Automotive
• Defence
• Energy
• Environment
• Industrial
• Infrastructure
• Machine Tools
• Materials Handling
• Mobile
• Oil and Gas
• Power Generation
• Process
• Transportation
• Water
Applications:
• Suitable for general hydraulic applications.
Features/ benefits:
• High pressure: Ermeto DIN male stud high pressure hydraulic tube fittings have pressure ratings of up to 800 bar (S series) and 500 bar (L series), so that the fittings can be used in a wide range of applications.