Medium Pressure Parkrimp No-Skive Fittings - 48 Series | #1D048-28-16
LOADING IMAGES
1D048-28-16 1D048-28-16
Click to View CAD Model
Technical Specifications
  • Connection 2 Type: Male Metric L - Rigid (24° Cone)
  • Product Style: -
  • Body Material: Steel
  • Shape: Straight
  • Port Size: 28 mm
  • Port Type: DKOL
  • Hose Inside Diameter: -16
  • Maximum Operating Pressure: 210 bar, 21.0 MPa
  • Connection 1 Size: 25.4 mm Hose I.D., 1 inch Hose I.D., -16 (Size)
  • Hex Size: 36 mm (see drawing legend H)
  • Tube Outside Diameter: 28 mm
  • Fitting Length: 65 mm (see drawing legend A)
  • Brand: Parker
  • Shape: Straight
  • Connection Length: 35 mm (see drawing legend B)
  • Division: Polymer Hose Division Europe
  • Industry: Industrial Manufacturing Equipment, Off-road Machinery, Transportation
  • Application: Hydraulics
  • Technology: Fluid & Gas Handling
  • Connection 2 Size: M36x2.0 mm Thread