Autoclave QS Series Needle Valve - 15,000 PSI (1034 bar) | #15QS6081
LOADING IMAGES
15QS6081
Parker Autoclave QS Series low pressure needle valves are rated for operation up to 15,000 PSI (1034 bar). The bar stock valve has a non-rotating rising stem design to prevent galling in severe service applications.
Technical Specifications
  • Maximum Working Pressure (psi): 15, 000
  • Stem Type: REG
  • Valve Type: 2-Way Straight
  • Tube O.D. (mm): 9.53 mm
  • Maximum Operating Pressure: 1034.2 bar
  • Tube Outside Diameter: 3/8 inch
  • Connection Type: QS 375
  • Bore Diameter: 0.219 inch, 5.56 mm
Safety Warning
Item Information
Parker Autoclave QS Series needle valves are designed as a high flow, non-rotating rising stem valve, with working pressures to 15,000 psi (1034 bar). These needle valves utilize a revolutionary single ferrule compression sleeve design (QS) for fast and easy installation. The valves are designed to be used with Parker Autoclave tubing in sizes ranging from 1/4"" to 1"". Operating temperatures can go from -100F to 650°F (-73°C to 343°C) with special graphite braided yarn packing (GY). 316 stainless steel construction is the standard material with other options available. Along with their many features these valves provide dependable and trouble-free service in wide variety of applications.
Markets:
• Oil and Gas
• Petrochemical
• Chemical
Features/Benefits:
• Tubing sizes from 1/4" to 1".
• Revolutionary Compression Ferrule (QS) allows working pressures to 15,000 psi (1034 bar) in all tubing sizes.
• Non-rotating stem prevents stem/seat galling.
• Anti-galling molybdenum disulfide coated gland nuts.
• Gland nut positioning mark for assembly.
• Connection weep holes for safety and leak detection.
• Choice of Vee or Regulating stem tip.
• Available in two body patterns.
Applications:
• Medium Pressure Skid Panels
• Chemical Injection
• Medium Pressure Fluid Handling Systems
• Test Benches
Brand: Autoclave Engineers
Read More Show Less
CAD Drawings + Files
No CAD files available
Ok
x
Related Documents
×
Find a Distributor
Where to Buy
Local Contact
Parker Hannifin Corporation
Instrumentation Products Division
1005 A Cleaner Way