Cone and Thread Fittings, 20,000 PSI - SF Series | #20UFX6666
LOADING IMAGES
20UFX6666
Click to View CAD Model
Parker Autoclave's medium pressure cone and thread fittings for use with 1/4" to 1-1/2" tubing rated to 20,000 psi (1379 bar).
Technical Specifications
  • Tube O.D. (inch): 3/8" (O.D.)
  • Materials of Construction: Stainless Steel AISI 316
  • Connection Type: SF375CX
  • Shape: Union
  • Maximum Operating Pressure: 20000 psi, 1378.93 bar
  • Assembly: Special Tool Required
  • Tube Inside Diameter: 0.219 inch, 5.56 mm
  • Connection Type: SF375CX
  • Shape: Union Coupling
  • Tube Outside Diameter: 3/8 inch
  • Maximum Tube Outside Diameter: 10 mm
Safety Warning
Item Information
Parker Autoclave's SF Series medium pressure cone and thread fittings are designed for use with 20SM Series medium pressure valves and Parker Autoclave medium pressure tubing. These cone and thread fittings are rated up to 20,000 PSI (1379 BAR). One of the unique features is that these fittings incorporate connections with orifices sized to match the high-flow Parker Autoclave 20SC Series valves. The installer can obtain a higher flow rate with these matched valves, fittings and tubing
Markets:
• Oil and Gas
• Petrochemical
• Research
• Chemical
Features/Benefits:
• Working pressures to 20,000 psi (1379 bar)
• Coned-and-threaded connection designed to permit larger bore sizes increased flow rates
• Tubing sizes are 1/4", 3/8", 9/16", 3/4", and 1-1/2"
• Connection weep holes for safety and leak detection
• Fittings manufactured from cold worked 316 stainless steel
• Operating temperatures from -423ºF (-252ºC ) to 1200ºF (649ºC)
• Available in special materials
Applications:
• High Pressure Test Panels
• Offshore Skid Panels
• Chemical Injection
• High Pressure Gas Systems
Read More Show Less
CAD Drawings + Files
Related Documents
Contact & Support Information
Go To Autoclave.com
×
Find a Distributor
Where to Buy
Local Contact
Parker Hannifin Corporation
Instrumentation Products Division
1005 A Cleaner Way