THERM-A-GAP PAD 60 Thermally Conductive Gap Filler Pads | #62-15-1015-PAD60A
LOADING IMAGES
62-15-1015-PAD60A 62-15-1015-PAD60A 62-15-1015-PAD60A
Parker Chomerics THERM-A-GAP™ PAD 60 Thermally Conductive Gap Filler Pads provide a low hardness (40 Shore 00) solution with 6.0 W/m-K of thermal conductivity.
Technical Specifications
  • Shape: Flat sheets
  • Material Thickness: 0.15 in (3.81 mm)
  • Size: 10 in x 15 in (254 mm x 381 mm)
  • Carrier Type: A - Aluminum Foil with PSA
  • Color: Green
  • Specific Gravity: 3.3
  • Deflection at Pressure: 38 % @ 50 psi (345 kPa)
  • Thermal Impedance: 0.24 °C-inch2/W, 1.5 °C-cm2/W
  • Heat Capacity: 1 J/g-K
  • Coefficient of Thermal Expansion: 150 ppm/K
  • Dielectric Strength: 127 VAC/mil, 5.0 kVAC/mm
  • Volume Resistivity: 10^13 ohm-cm
  • Operating Temperature: -67 to 392 °F, -55 to 200 °C
  • Dielectric Constant: 9.3 @ 1 MHZ
  • Dissipation Factor: 0.006 @ 1 MHZ
  • Outgassing Total Mass Loss: 0.05 % TML (0.01% CVCM)
  • Shelf Life: 18 Months
  • Flammability Rating: UL 94 V-0
  • Specifications Met: RoHS
  • Durometer: Softest
  • Product Type: Thermal Gap Pad
  • Thermal Conductivity: 6 W/m-K
  • Storage Temperature: 50 to 90 °F @ 50% RH, 10 to 32 °C @ 50% RH
Safety Warning
Item Information
Parker Chomerics THERM-A-GAP™ PAD 60 Thermally Conductive Gap Filler Pad is a soft, high performance thermal gap filler pad with 6.0 W/m-K and a Shore 00 hardness of 31. THERM-A-GAP PAD 60 offers the enticing combination of both excellent thermal conductivity and very low deflection, along with very low outgassing, to provide an effective thermal interface between heat sinks and electronic devices where there are uneven surfaces, air gaps and rough surface textures may exist.
THERM-A-GAP PAD 60 is available in various thicknesses and finished in standard sheets of 10" x 15" . Custom size configurations and die cut parts are available as individual parts, or on sheets.
Available Carriers:
Features and Benefits:
• 6.0 W/m-K Thermal Conductivity
• Thermal putty-like modulus
•Ultra-low deflection force requirements
• High thermal conductivity
• High tack surface reduces contact resistance
• UL 94 V-0 flammability rated