LCB Series - LCB040 Belt Driven, Slider Bearing Rodless Linear Actuator | #LCB040LG00300BRN
LOADING IMAGES
LCB040LG00300BRN LCB040LG00300BRN LCB040LG00300BRN
Technical Specifications
  • Carriage Type: Long Carriage, 200mm Long
  • Drive Orientation: Drive Shaft on Right
  • Drive Station: Two Drive Shafts (shaft on both sides)
  • Stroke (mm): Stroke Length - 300mm
  • Product Series: LCB
  • Profile Width: 40 mm, 1 to 75 mm
  • Drive Axis Type: Belt
  • Bearing Type: Slider Bearing
  • Maximum Stroke Length: 300 mm, 11.8 inch
  • Maximum Operating Speed: 5 m/sec, 197 inch/sec
  • Maximum Acceleration: 20 m/sec2, 787 inch/sec2
  • Maximum Thrust: FX: 160 N, FX: 36 lbs
  • Load Capacity: FZ: 100 N, FZ: 1250 N, 0 to 300 N
  • Repeatability: ± 0.2 mm, ± 0.008 inch
  • Bidirectional Repeatability: 0.11 to 0.25 mm
  • Idler Unit Option: On Demand
  • Additional Protection Included: None
  • Corrosion Resistance Included: On Demand
  • Specifications Met: -
  • Feedback Type: None
Safety Warning
Item Information
LCB040 Belt Driven Linear Actuator - Features:
• Profile Width : 40 mm
• Maximum Load Capacity : 1250 N
• Thrust Forces : up to 160 N
• Travel Lengths : up to 2 m
• Speeds : up to 5 m/s
• Accelerations : up to 20 m/s²
• Typical Repeatability : ± 0.2 mm