PP Tubing | #PP-43-0500
LOADING IMAGES
PP-43-0500
PP Tubing | #PP-43-0500
Technical Specifications
  • Color: White
  • Tube O.D. (inch): 1/4
  • Specifications Met: FDA, FDA 21 CFR 177, NSF 51
  • Application: Fluid Handling, Chemical Transfer, Food & Beverage, Water
  • Tube Inside Diameter: 0.170 inch, 4.3 mm
  • Tube Outside Diameter: 1/4 inch, 6.4 mm
  • Maximum Operating Pressure: 300 psi, 20.7 bar
  • Minimum Burst Pressure: 1200 psi, 82.7 bar
  • Maximum Operating Temperature: 200 °F, 93 °C
  • Minimum Operating Temperature: 0 °F, -18 °C
  • Minimum Bend Radius: 1 inch, 25 mm
  • Media: Air, Chemicals, Water (Chlorinated), Water (Hot Water)
  • Cover Color: n/a
  • Weight: 0.01 lb/ft, 0.015 kg/m
  • Color: White
  • Tube Material: Polypropylene
  • Cover Material: n/a
  • Length per Package: 152 m, 500 ft
  • Size: 1/4 inch
chemicalComposition California Residents: Prop-65 Warning
Safety Warning
Item Information
Markets:
• Fluid Handling
• Food/Beverage
• Industrial
Features/Benefits:
• May be used in higher temperatures and working pressures than polyethylene tubing
• Excellent compatibility with high temperature water
• Low water absorption (less than .01%) for effective fluid conveyance
• Good compatibility with vegetable oils
• Excellent resistance to environmental stress cracking to extend tubing life
Applications:
• Food Contact – White only
• Chemical Transfer
• Chlorinated Water Supply
• Laboratory
• Instrumentation
• Process Piping Systems
• Pneumatics
Certifications/Compliance:
• FDA compliant– white tubing
Technical Specifications:
• Working and burst pressures rated at 73°F/23°C