Needle Valve, Double Block and Bleed 20DBNV Series - 20,000 PSI | #20DBNVH9M4
LOADING IMAGES
20DBNVH9M4 20DBNVH9M4
Parker Autoclave’s 20DBNV Series is a three valve block and bleed compact system that is designed for blocking, bleeding, and calibration of instrumentation systems. This valve is a non-rotating rising stem design, rated to 20,000 psi (1379 bar).
Technical Specifications
  • Tube Type: F562C
  • Options: n/a
  • Maximum Operating Pressure: 1379 bar, 20000 psi
  • Vent Type: SF250CX20
  • Tube Type: F562C
Safety Warning
Item Information
These valves have a rising stem bar stock body design with working pressures to 20,000 psi (1379 bar). The cone and thread connections utilize Parker Autoclave tubing with sizes from 1/4" to 3/8”". Operating temperatures can go from 0°F to 800°F (-17.8°C to 427°C) with special graphite braided yarn packing (GY). 316 stainless steel construction is the standard material with other options available. Along with their many features these valves provide dependable and trouble free service in wide variety of applications.
Markets:
• Oil and Gas
• Petrochemical
• Chemical
Features/Benefits:
• 20DBNV Series valve design provides large valve performance in a small package.
• Tubing sizes: 1/4" to 1".
• Rising stem/bar stock body design.
• Metal-to-metal seating achieves bubble-tight shut-off, longer stem/seat life in abrasive
flow, greater durability for repeated on/off cycles and excellent corrosion resistance.
• PTFE encapsulated packing provides dependable stem and body sealing.
• Temperatures from -100°F (-73°C) to 600°F (316°C)
Applications:
• Calibrating Transmitters
• Gauge Testing
• Pressure Monitoring and Test
• Chemical Injection
Read More Show Less
CAD Drawings + Files
No CAD files available
Ok
x
Related Documents
×
Find a Distributor
Where to Buy
Local Contact
Parker Hannifin Corporation
Instrumentation Products Division
1005 A Cleaner Way